نصب و اجرا

 • شیوه های مختلف نصب

  به 2 شیوه کلی انجام میگیرد . بر روی سطوح نرم یا نفوذ پذیر نسبت به آب و دیگری بر روی سطوح سخت یا نفوذ ناپذیر.

  بر روی سطوح نفوذپذیر مانند خاک باغچه : مراحل اجرا :

  1 – حذف فیزیکی پوشش گیاهی و همه گیاهان و رُستنی های موجود در محل . این کار به وسیله تجهیزات متعارف انجام میگیرد . در مواردی که پوشش گیاهی مقاوم در محل داشته باشیم به مبارزه شیمیایی با علف کُش ها نیز توصیه میشود.

  2- مسطح و هموار کردن و کوبیدن سطح خاک .

  3- پخش و هموار کردن ماسه ریز دانه و کوبیدن و فشرده کردن آن همراه با آبپاشی سطح به صورتی که سطحی سخت و پایدار به وجود آید .

   4 – پهن کردن چمن مصنوعی در محل مورد نظر و جانمایی دقیق و بریدن چمن با توجه به عوارض موجود.

  5 – چسباندن درز میان حاشیه کناری رول چمن با نوار سیمینگ تِیپ .

  6 – پایدارسازی حاشیه چمن با کوبیدن میخ 15 سانتیمتری به فاصله 30 سانت از یکدیگر.

  7 – پخش و پراکنده کردن ماسه سیلیس در تمامی سطح چمن و یکدست کردن آن با جاروی  نرم .

  8 – شانه زدن چمن با ماشین آلات ویژه و یا به صورت دستی به منظور حجم بخشیدن برگ ها و پُرپُشت نشان دادن سطح .

 • روش نصب در سطوح نرم و نفوذپذیر به شیوه ساخت سطح سخت

  مراحل اجرا :

  1 – حذف فیزیکی یا شیمیایی پوشش گیاهی و بافت ریشه .

  2 – کوبیدن و هموار کردن خاک به وسیله غلطک ویبره دار.

  3 – اضافه کردن 2 لایه شن و ماسه و خاک رُس به صورت طبقاتی و کوبیدن آن.

  4- پخش کردن ملات سیمان معمولی و یا بتون مِگر بر روی سطح و اجرای شیب بندی مناسب و استاندارد به سمت کفشور یا نقاط خروج آب .

  5 – پهن کردن چمن مصنوعی و برش دادن و چسباندن با چسب صنعتی .

  در سطوحی مانند ایزوگام ، آسفالت ، قیرگونی و پوشش های مشابه که حاوی قیر میباشند ، نمیتوان از چسب صنعتی معمولی استفاده کرد و به جای آن از چسب های دو جرئی یا دو پایه پُلی اورِتان استفاده میشود.

  چمن مصنوعی ccgrass  به دلیل برخورداری از مواد بازتاب دهنده پرتوی فرابنفش نور خورشید ، بخش عمده این طیف را بازتاب داده و مقدار بسیار کمی جذب میکند. به همین دلیل مقاومت و دوام ماده پلی پرو پیلین موجود در رشته های چمن نسبت به تابش آفتاب بسیار بالاست.

  این ویژگی در برَندِ سی سی گرس با نام تجاری  " یو وی دیفِندِر " UV DEFENDER  ثبت و معرفی میشود.

 • نگهداری و مراقبت از سلامت چمن مصنوعی

  چمن مصنوعی به دلیل بی نیازی از اقداماتی مانند آبیاری ، کوتاه کردن برگ ها ، تغذیه و کود دهی ، سمپاشی ، حذف گیاهان زائد و علف های هرز ، وجین ، مبارزه با آفات و بیماری ها و ...... دارای تمهیدات نگهداری بسیار مختصر و ساده ای میباشد.

  باید تلاش شود تا جایی که امکان پذیر است ، اجسام و اشیای تیز و بُرّنده بر روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود ، زیرا باعث پارگی برگ ها و سطح زیرین میشود و در نتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا میشوند.

  از کشیدن و هُل دادن اجسام سخت و سنگین ، مانند لوازم فلزی اداری مبلمان ، گاوصندوق ، کمد و فایل و...... بر روی چمن مصنوعی خودداری شود .

  از تماسِ اشیای بسیار داغ بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا باعث سوختگی موضعی شده و یا شکل و حالت طبیعی چمن را بر هم میزند . همچنین تماس مستقیم آتش مانند ته سیگار باعث سوختن و ذوب شدنِ رشته های پلیمری شده ولی به دلیل رعایت استانداردهای ایمنی بالا ، آتش نمیتواند گسترش یابد و در همان نقطه خاموش خواهد شد.

  شستشوی چمن طبیعی با کلّیه مواد شوینده موجود در بازار امکان پذیر است . به شرطی که بسیار اسیدی و یا قلیایی نباشد . به عنوان مثال به هیچ عنوان نباید از جوهر نمک ، وایتکس یا انواع مشابه استفاده کرد.

  این مواد باعث کِدِر و مات شدگی ، رنگ پریدگی و پوسیدگی و خوردگی زودرَس در برگ های چمن مصنوعی شده و عمرِ محصول را به شدت کاهش میدهد.

  شستشوی منظم و در فواصل زمانی متناسب با کمیت و کیفیت استفاده و کاربِری از چمن مصنوعی از نکات بسیار مهم در افزایش طول عمر آن میباشد . مثلاً اگر بر روی سطح مفروش با چمن مصنوعی در فضای خارجی و باز رفت و آمد زیادی انجام شود ، آلوده و کثیف شدن چمن با سرعت بیشتری صورت گرفته و ذرات خاک و گِل و گرد و غبار بر روی برگ ها و سطح زیرین انباشه و رسوب میکند و پاک کردن این لایه ا گذشت زمان سخت تر خواهد شد.

  بنابر این توصیه اکید میشود که ابتدا به وسیله جارو برقی ، آلاینده های فیزیکی و گرد و خاک از روی سطح زدوده شود و سپس شستشوی با استفاده از فشار آب ، مواد شوینده و جارو ها و فِرچه های مو بلند و نرم انجام پذیرد.

 • ترمیم و تعویض چمن مصنوعی

  اصولاً به دلیل این که ابعاد و اندازه قطعات و تکه های چمن مصنوعی بزرگ میباشد ، در صورت بروز پارگی یا پوسیدگی در یک ناحیه کوچک از چمن ، امکان ترمیم آن وجود ندارد و به ناچار باید قطعه بزرگی را از محل اتصال رُل ها در کنار هم ( خط و نوار مرزی ) حذف نمود و آن را با قطعه ای دیگر جایگزین کرد.

  در صورتی که چمن تزئینی با ماسه سیلیکا پُر شده باشد ، پس از گذشت مدت زمانی مشخص ( بسته به شدت و کیفیت کاربری از چمن ) ماسه دچار پراکندگی شده و مقدار آن در نقاطی بسیار کم و برعکس در نقاطی بسیار زیاد و انباشته میشود.

  در این حالت با کمک دستگاه های شانه زن ماشینی و یا به صورت دستی با استفاده از جاروی چمن ، چمن باید به صورت یکدست و همگِن پخش و پراکنده شود.

  اگر لبه های چمن در نقاط پیرامونی از سطح زمین جدا و بلند شود میتوان آن را به صورت موضعی با استفاده از چسب مخصوص متصل و مستحکم نمود.

   
 • نصب چمن مصنوعی در فضاهای مسکونی

  از سر آغاز تاریخ بشریت و ساخت منازل ثابت اولیه، خانه همواره محل آسایش، آرامش و قرار و مامن انسان بوده که همواره در راستای هر چه دلپذیر و لذتبخش تر کردن آن کوشیده است.

  دیربازیست که انسان ها در دامان پر مهر طبیعت به زندگی و رشد و نمو پرداخته و با این سرچشمه نعمات بیکران خدادادی انس و الفتی وصف ناشدنی پیدا کرده اند.

  سکنی گزیدن و زندگی در منازل ساخته شده از مواد مرده و مصنوعی، انسان را به تدریج از طراوت طبیعت دور نگه داشته است و برای جبران این دوری سهی کرده ایم تا تکه ی کوچکی از طبیعت را به داخل خانه های خود بیاوریم.

  رنگ سبز برگ گیاهان همواره برای انسان چشم نواز و روح افزا و آرامش بخش دل و جان بوده و از این روی مناظر چمنزارها از جذاب ترین صحنه های موجود در طبیعت می باشند.

  رشد و پرورش گل ه و گیاهان سبز سازگار با شرایط محیطی منزل مسکونی راهکار بسیار مناسبی در جهت افزودن شادابی و لطافت طبیعت به زندگی روزمره ی ما می باشد.

  چمن طبیعی به دلیل ایجاد پوشش سبز و شاداب و تولید اکسیژن به کمک نور یا فتوسنتز، از گزینه های بسیار مرسوم و مورد علاقه در فضاهای مسکونی می باشد.

  با وجود تمامی مزیت ها و برتری های چمن طبیعی به علت این که ایجاد، توسعه و نگهداری آن بسیار پر هزینه و دشوار می باشد به صرف زمان و هزینه و نیروی انسانی و مالی هنگفتی نیز دارد. در دهه های گذشته کرشناسان به فکر راه چاره و جایگزینی افتادند و ماحصل این کنکاش و جستجو چیزی نبود به جز چمن مصنوعی.

  استاندارد های مهندسی طراحی و سااخت سازه های با کاربری مسکونی معمولا در چارچوب های مشخصی قرار می گیرد که در بیشتر موارد بهره گیری از فضای سبز طبیعی مانند باغ ها و بام های سبز را محدود می کند.

  یکی از مهم ترین فاکتورهها و المان های تعیین کننده در امکان سنجی اجرای فضای سبز طبیعی در منازل مسکونی، کیفیت عایق کاری و عدم نفوذپذیری سطوح کف و دیواره های نقاط مورد نظر می باشد. اگر این سطوح از عایق کاری خوب و مناسبی برخوردار نباشند آب و رطوبت مورد استفاده در آبیاری چمن طبیعی به سادگی درون لایه های زیرین نفوذ کرده و باعث تخریب ساختار موجود در بازه ای کوتاه می شود.

  با به کارگیری چمن مصنوعی در فضاهای مسکونی و آپارتمانی تمامی معضلات و چالش های مورد بحث در چمن طبیعی نظیر آبیاری، کوتاه کردن و چمن زنی، کوددهی و مشکلات ناشی از زندگی و تکثیر موجودات زنده و حشرات ساکن در چمن طبیعی مرتفع شده و سطح بهداشت و شاخص های سلامتی فردی و خانوادگی در خانه افزایش می یابد.

  هم چنین چمن مصنوعی به دلیل برخورداری از بافت نرم، پر حجم و ضخیم، توانایی جذب نیروهای وارد شده به آن را دارد و فشار ضربات پا و یا دیگر اعضای بدن را به خوبی جذب می نماید. از این رو در محیط هایی مانند اتاق خواب کودکان و یا اتاق مخصوص ورزش خانگی که رعایت نکات ایمنی و سلامتی مد نظر است به کارگیری چمن مصنوعی یک راهکار بسیار مناسب و بهینه برای برآوردن این نیاز می باشد.

 • چمن مصنوعی در مهد کودک ها

  نخستین جامعه ی کوچکی که فرزندان ما بیرون از محیط گرم خانه و خانواده آن را تجربه می کنند مهد کودک و پیش دبستانی می باشد. لازمه ی رشد و پرورش صحیح کودکان این است که این اماکن از بالاترین استانداردهای کیفی برخوردار باشند.

  یکی از تاثیرگذارترین عوامل در رشد شخصیتی کودک، آشنایی با طبیعت و جهان پیرامون می باشد. به همین روی فضای سبز و پوشیده شده از گیاهان متنوع یکی از اصلی ترین بخض های مهدهای کودک را تشکیل می دهد.

  زمین های پوشیده شده از چمن طبیعی یکی از جذاب ترین و دوست داشتی ترین محیط ها برای بازی و تفریح کودکان است.

  ولی ایجاد چمن طبیعی دارای مشکلات بسیار می باشد.